Powerex, Inc. R6031425HSYA
Mfr. Part # :
R6031425HSYA
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 250A DO205
DataSheet
R6031425HSYA PDF
Price is not available, please RFQ
R6031425HSYA Tech Specifications
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
  • Current - Average Rectified (Io):250A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2 V @ 800 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):1 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1400 V
  • Operating Temperature - Junction:-45°C ~ 150°C