Powerex, Inc. PS411825
Mfr. Part # :
PS411825
Description
DIODE GP 1.8KV 2500A POWRBLOK
DataSheet
PS411825 PDF
Price is not available, please RFQ
PS411825 Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1800 V
  • Current - Average Rectified (Io):2500A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 3000 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):22 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 mA @ 1800 V