Powerex, Inc. R7200212XXOO
Mfr. Part # :
R7200212XXOO
Description
DIODE GP 200V 1200A DO200AB
DataSheet
R7200212XXOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7200212XXOO Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io):1200A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):13 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 200 V