Powerex, Inc. R6010630XXYA
Mfr. Part # :
R6010630XXYA
Description
RECTIFIER STUD MOUNT REVERSE DO-
DataSheet
R6010630XXYA PDF
Price is not available, please RFQ
R6010630XXYA Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard, Reverse Polarity
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):300A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:-
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):13 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 600 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C