Powerex, Inc. R6202040XXOO
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
R6202040XXOO
Description
DIODE GP 2KV 400A DO200AA R62
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R6202040XXOO PDF
Price is not available, please RFQ
R6202040XXOO Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
  • Current - Average Rectified (Io):400A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 800 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):9 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 2000 V