EIC Semiconductor, Inc. 1N5391T/R
Manufacturer :
EIC Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
1N5391T/R
Description
STD 1.5A, CASE TYPE: DO-41
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
1N5391T/R PDF
Price is not available, please RFQ
1N5391T/R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):50 V
  • Current - Average Rectified (Io):1.5A (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1.5 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 50 V
  • Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package:DO-41
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C