Powerex, Inc. R7222005ASOO
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
R7222005ASOO
Description
DIODE GEN PURP 2KV 500A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
R7222005ASOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7222005ASOO Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
  • Current - Average Rectified (Io):500A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.25 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):3 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 2000 V