Powerex, Inc. R7201609XXOO
Mfr. Part # :
R7201609XXOO
Description
DIODE GP 1.6KV 900A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
R7201609XXOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7201609XXOO Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1600 V
  • Current - Average Rectified (Io):900A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):10 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1600 V