Powerex, Inc. R6011425XXYA
Mfr. Part # :
R6011425XXYA
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 250A DO205
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
R6011425XXYA PDF
Price is not available, please RFQ
R6011425XXYA Tech Specifications
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
  • Current - Average Rectified (Io):250A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 800 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):11 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1400 V
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C