Semtech SCHS15000
Manufacturer :
Semtech
Mfr. Part # :
SCHS15000
Description
DIODE GEN PURP 15KV 2A AXIAL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SCHS15000 PDF
Price is not available, please RFQ
SCHS15000 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):15000 V
  • Current - Average Rectified (Io):2A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:18.4 V @ 3 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):2.5 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 15000 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Axial
  • Supplier Device Package:-
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C