Powerex, Inc. R6012025XXYA
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
R6012025XXYA
Description
DIODE GEN PURP 2KV 250A DO205
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R6012025XXYA PDF
Price is not available, please RFQ
R6012025XXYA Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard, Reverse Polarity
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2000 V
  • Current - Average Rectified (Io):250A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 800 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):11 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 2000 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Chassis, Stud Mount
  • Package / Case:DO-205AB, DO-9, Stud
  • Supplier Device Package:DO-205AB, DO-9
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C