Powerex, Inc. R9G01022XX
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
R9G01022XX
Description
DIODE GEN PURP 1KV 2200A DO200AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
R9G01022XX PDF
Price is not available, please RFQ
R9G01022XX Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
  • Current - Average Rectified (Io):2200A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):15 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:150 mA @ 1000 V