Powerex, Inc. R7201406XXOO
Mfr. Part # :
R7201406XXOO
Description
DIODE GP 1.4KV 600A DO200AB
DataSheet
R7201406XXOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7201406XXOO Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
  • Current - Average Rectified (Io):600A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.15 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):7 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 1400 V