Powerex, Inc. R7200209XXOO
Mfr. Part # :
R7200209XXOO
Description
DIODE GEN PURP 200V 900A DO200AB
DataSheet
R7200209XXOO PDF
Price is not available, please RFQ
R7200209XXOO Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io):900A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):10 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 mA @ 200 V