Powerex, Inc. RA201236XX
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
RA201236XX
Description
DIODE GP 1.2KV 3600A POWRDISC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
RA201236XX PDF
Price is not available, please RFQ
RA201236XX Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
  • Current - Average Rectified (Io):3600A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15 V @ 3000 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):22 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 mA @ 1200 V