Powerex, Inc. RA201248XX
Mfr. Part # :
RA201248XX
Description
DIODE GP 1.2KV 4800A POWRDISC
DataSheet
RA201248XX PDF
Price is not available, please RFQ
RA201248XX Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
  • Current - Average Rectified (Io):4800A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 3000 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):16 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 mA @ 1200 V