Powerex, Inc. R9G01422XX
Mfr. Part # :
R9G01422XX
Description
DIODE GP 1.4KV 2200A DO200AB
DataSheet
R9G01422XX PDF
Price is not available, please RFQ
R9G01422XX Tech Specifications
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1400 V
  • Current - Average Rectified (Io):2200A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1500 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):15 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:150 mA @ 1400 V