STMicroelectronics STPS2L30UF
Mfr. Part # :
STPS2L30UF
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMBFLAT
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS2L30UF PDF
Price is not available, please RFQ
STPS2L30UF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
  • Current - Average Rectified (Io):2A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 2 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 30 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:DO-221AA, SMB Flat Leads
  • Supplier Device Package:SMBflat
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)