Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-MBR1100
Mfr. Part # :
VS-MBR1100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204AL
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-MBR1100 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-MBR1100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 1 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
  • Capacitance @ Vr, F:35pF @ 5V, 1MHz
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C