Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-40EPS08PBF
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-40EPS08PBF
Description
DIODE GEN PURP 800V 40A TO247AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-40EPS08PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-40EPS08PBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):800 V
  • Current - Average Rectified (Io):40A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 40 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 800 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-247-2
  • Supplier Device Package:TO-247AC Modified
  • Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C