IR (Infineon Technologies) BAS7002WH6327XTSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
BAS7002WH6327XTSA1
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SCD80-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
BAS7002WH6327XTSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
BAS7002WH6327XTSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):70 V
  • Current - Average Rectified (Io):70mA (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 15 mA
  • Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Reverse Recovery Time (trr):100 ps
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 nA @ 50 V
  • Capacitance @ Vr, F:2pF @ 0V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:SC-80
  • Supplier Device Package:SCD-80
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 125°C