ROHM Semiconductor RB520G-30T2R
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RB520G-30T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA VMD2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
RB520G-30T2R PDF
Price is not available, please RFQ
RB520G-30T2R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
  • Current - Average Rectified (Io):100mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 10 mA
  • Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 nA @ 10 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-SMD, Flat Lead
  • Supplier Device Package:VMD2
  • Operating Temperature - Junction:125°C (Max)