STMicroelectronics STPS20LCD80CB-TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STPS20LCD80CB-TR
Description
DIODE SCHOTTKY 80V DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS20LCD80CB-TR PDF
Price is not available, please RFQ
STPS20LCD80CB-TR Tech Specifications
  • Series:#456
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):80 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:880 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 80 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package:DPAK
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)