Powerex, Inc. QRS1220T30
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
QRS1220T30
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 127A MODULE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
QRS1220T30 PDF
Price is not available, please RFQ
QRS1220T30 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
  • Current - Average Rectified (Io):127A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.5 V @ 200 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):250 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 1200 V