STMicroelectronics STTH10R04B-TR
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STTH10R04B-TR
Description
DIODE GEN PURP 400V 10A DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
STTH10R04B-TR PDF
Price is not available, please RFQ
STTH10R04B-TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):40 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Supplier Device Package:DPAK
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)