Vishay General Semiconductor – Diodes Division MBRB7H60-E3/45
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
MBRB7H60-E3/45
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 7.5A TO263AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MBRB7H60-E3/45 PDF
Price is not available, please RFQ
MBRB7H60-E3/45 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
  • Current - Average Rectified (Io):7.5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:730 mV @ 7.5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 60 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C