Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor 1N4004RL
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
1N4004RL
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41
DataSheet
1N4004RL PDF
Price is not available, please RFQ
1N4004RL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
  • Current - Average Rectified (Io):1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
  • Supplier Device Package:DO-41
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C