Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-30EPF06PBF
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-30EPF06PBF
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO247AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-30EPF06PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-30EPF06PBF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.41 V @ 30 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):160 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-247-2
  • Supplier Device Package:TO-247AC Modified
  • Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C