TSC (Taiwan Semiconductor) MBRF10200HC0G
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
MBRF10200HC0G
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 10A ITO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBRF10200HC0G PDF
Price is not available, please RFQ
MBRF10200HC0G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 200 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2 Full Pack
  • Supplier Device Package:ITO-220AC
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C