ROHM Semiconductor RB521AS-40T2R
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Mfr. Part # :
RB521AS-40T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA VML2
DataSheet
RB521AS-40T2R PDF
Price is not available, please RFQ
RB521AS-40T2R Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io):200mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 100 mA
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:90 µA @ 40 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2-UDFN
  • Supplier Device Package:VML2
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)