Vishay General Semiconductor – Diodes Division BYM10-1000-E3/96
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
BYM10-1000-E3/96
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO213AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYM10-1000-E3/96 PDF
Price is not available, please RFQ
BYM10-1000-E3/96 Tech Specifications
  • Series:SUPERECTIFIER®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
  • Current - Average Rectified (Io):1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 1 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1000 V
  • Capacitance @ Vr, F:8pF @ 4V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:DO-213AB, MELF (Glass)
  • Supplier Device Package:DO-213AB
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C