DComponents P1000M-CT
Manufacturer :
DComponents
Mfr. Part # :
P1000M-CT
Description
CUT-TAPE VERSION. STANDARD RECO
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
P1000M-CT PDF
Price is not available, please RFQ
P1000M-CT Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Strip
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.05 V @ 10 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):1.5 µs
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1000 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:P600, Axial
  • Supplier Device Package:P600
  • Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 175°C