Vishay General Semiconductor – Diodes Division MBR745-E3/45
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
MBR745-E3/45
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBR745-E3/45 PDF
Price is not available, please RFQ
MBR745-E3/45 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
  • Current - Average Rectified (Io):7.5A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 45 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2
  • Supplier Device Package:TO-220AC
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C