WeEn Semiconductors Co., Ltd BYT79X-600,127
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
BYT79X-600,127
Description
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220F
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYT79X-600,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BYT79X-600,127 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.38 V @ 15 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):60 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 600 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
  • Supplier Device Package:TO-220FP
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)