STMicroelectronics STTH30R06W
Mfr. Part # :
STTH30R06W
Description
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247
DataSheet
STTH30R06W PDF
Price is not available, please RFQ
STTH30R06W Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
  • Current - Average Rectified (Io):30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.85 V @ 30 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):70 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:25 µA @ 600 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:DO-247-2 (Straight Leads)
  • Supplier Device Package:DO-247
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)