Nexperia PMEG40T20EPX
Manufacturer :
Nexperia
Mfr. Part # :
PMEG40T20EPX
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A CFP5
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
PMEG40T20EPX PDF
Price is not available, please RFQ
PMEG40T20EPX Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io):2A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:445 mV @ 2 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):11.5 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:22 µA @ 40 V
  • Capacitance @ Vr, F:355pF @ 1V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:SOD-128
  • Supplier Device Package:CFP5
  • Operating Temperature - Junction:175°C (Max)