Vishay General Semiconductor – Diodes Division BAS40L-G3-08
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
BAS40L-G3-08
Description
SCHOTTKY DIODE DFN1006-2A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
BAS40L-G3-08 PDF
Price is not available, please RFQ
BAS40L-G3-08 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
  • Current - Average Rectified (Io):200mA (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 40 mA
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 40 V
  • Capacitance @ Vr, F:2.9pF @ 0V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0402 (1006 Metric)
  • Supplier Device Package:DFN1006-2A
  • Operating Temperature - Junction:150°C