STMicroelectronics STPS30M100ST
Mfr. Part # :
STPS30M100ST
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS30M100ST PDF
Price is not available, please RFQ
STPS30M100ST Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800 mV @ 30 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:175 µA @ 100 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-3
  • Supplier Device Package:TO-220AB
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)