Micro Commercial Components (MCC) MBR10100ULPS-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
MBR10100ULPS-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO277B
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBR10100ULPS-TP PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10100ULPS-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:TO-277, 3-PowerDFN
  • Supplier Device Package:TO-277B
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C