Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MBR10100MFST3G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MBR10100MFST3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MBR10100MFST3G PDF
Price is not available, please RFQ
MBR10100MFST3G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:8-PowerTDFN, 5 Leads
  • Supplier Device Package:5-DFN (5x6) (8-SOFL)
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C