Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-MBR10T100
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-MBR10T100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220AC
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
VS-MBR10T100 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-MBR10T100 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790 mV @ 10 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 100 V
  • Capacitance @ Vr, F:400pF @ 5V, 1MHz
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2
  • Supplier Device Package:TO-220AC
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C