STMicroelectronics STTH30R04G-TR
Mfr. Part # :
STTH30R04G-TR
Description
DIODE GEN PURP 400V 30A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
STTH30R04G-TR PDF
Price is not available, please RFQ
STTH30R04G-TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
  • Current - Average Rectified (Io):30A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.45 V @ 30 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):100 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 400 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Supplier Device Package:D2PAK
  • Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 175°C