Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor MRA4004T3G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
MRA4004T3G
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
MRA4004T3G PDF
Price is not available, please RFQ
MRA4004T3G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Standard
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400 V
  • Current - Average Rectified (Io):1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 1 A
  • Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 400 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package:SMA
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C