Comchip Technology SR10150-G
Manufacturer :
Comchip Technology
Mfr. Part # :
SR10150-G
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 10A ITO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
SR10150-G PDF
Price is not available, please RFQ
SR10150-G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 5 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 150 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-3
  • Supplier Device Package:ITO-220AB
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C