Roving Networks / Microchip Technology APT100S20BG
Mfr. Part # :
APT100S20BG
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 120A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
APT100S20BG PDF
Price is not available, please RFQ
APT100S20BG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
  • Current - Average Rectified (Io):120A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 100 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):70 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:2 mA @ 200 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-247-2
  • Supplier Device Package:TO-247 [B]
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C