STMicroelectronics STPS20SM120SR
Mfr. Part # :
STPS20SM120SR
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A I2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
STPS20SM120SR PDF
Price is not available, please RFQ
STPS20SM120SR Tech Specifications
  • Series:ECOPACK®2
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
  • Current - Average Rectified (Io):20A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:890 mV @ 20 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:210 µA @ 120 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Supplier Device Package:I2PAK
  • Operating Temperature - Junction:150°C (Max)