Central Semiconductor CMMSH1-20G TR PBFREE
Manufacturer :
Central Semiconductor
Mfr. Part # :
CMMSH1-20G TR PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123F
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CMMSH1-20G TR PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
CMMSH1-20G TR PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
  • Current - Average Rectified (Io):1A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:450 mV @ 1 A
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 100 V