Micro Commercial Components (MCC) RB520S-30EP-TP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
RB520S-30EP-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 0201B
DataSheet
RB520S-30EP-TP PDF
Price is not available, please RFQ
RB520S-30EP-TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):30 V
  • Current - Average Rectified (Io):100mA (DC)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 100 mA
  • Speed:Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 30 V
  • Capacitance @ Vr, F:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0201 (0603 Metric)
  • Supplier Device Package:0201-B
  • Operating Temperature - Junction:125°C (Max)