Central Semiconductor CSIC10-1200 SL
Manufacturer :
Central Semiconductor
Mfr. Part # :
CSIC10-1200 SL
Description
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 10A TO220-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CSIC10-1200 SL PDF
Price is not available, please RFQ
CSIC10-1200 SL Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • Diode Type:Silicon Carbide Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
  • Current - Average Rectified (Io):10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 10 A
  • Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):0 ns
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:400 µA @ 1200 V
  • Capacitance @ Vr, F:41pF @ 600V, 1MHz
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:TO-220-2
  • Supplier Device Package:TO-220-2
  • Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C