Central Semiconductor CMDSH05-45 TR PBFREE
Manufacturer :
Central Semiconductor
Mfr. Part # :
CMDSH05-45 TR PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 500MA SOD323
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
CMDSH05-45 TR PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
CMDSH05-45 TR PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Diode Type:Schottky
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
  • Current - Average Rectified (Io):500mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:470 mV @ 500 mA
  • Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 30 V
  • Capacitance @ Vr, F:50pF @ 1V, 1MHz
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package:SOD-323
  • Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C